הכירו לעומק את האיור הממוחשב

האיור הדיגיטלי הוא סוג של אומנות עכשווית הדורשת מעבר ליצירתיות גם מיומנויות טכניות ושעות של עבודה רבה. זוהי בעצם סוג של אומנות עכשווית מודרנית שאומנים משתמשים בה במהלך השנים האחרונות בארץ ואף בעולם.

אמנות דיגיטלית או אמנות ממוחשבת, היא אמנות בה היוצר משתמש בעזרים דיגיטליים כגון מחשב או מצלמה דיגיטלית ליצירה. ישנם סוגים רבים של אמנות דיגיטלית כגון אמנות פרקטלית, איור ממוחשב, צילום דיגיטלי ומידול בתלת-ממד.

אם נסתכל לדוגמה על לובי בבתי דירות חדשים, לובי של מלונות וגם על בתי עסק כמו: מכוני יופי, מרפאות שיניים, משרדי עו"ד נוכל להבחין שהעיצוב בחלל העבודה עבר שינוי עכשווי והפך למודרני. 

הקווים לרוב יראו נקיים, הרהיטים והתפאורה הכוללת תמונות מותאמים כולם בקו עיצובי מיוחד ומודרני המשרה אווירה קלילה, נעימה וסטייל מיוחד. 

האמנות הדיגיטלית התחילה להתפתח במחצית השנייה המאה ה-20 על ידי חלוצים בתחום כגון פול בראון, הרולד כהן ודייוויד אם. הם יוצרים שעסקו בתחומים אחרים כגון: מתמטיקה, טכנולוגיה ומדע. 

האמן הבריטי הרולד כהן (1928-1987), חי בארצות הברית ועסק בעיצוב ובניית רהיטים. הוא התמודד עם סוגיות מדעיות שונות והשלכותיהן על האומנות. לכן, הוא היה הראשון ליצור אומנות מחשב הנקראת - אומנות דיגטלית. אט אט, הוא החל לפתח תוכנות מחשב שיוכלו ליצור אומנות מסוג כזה. 

גם פול בראון עסק באומנות המבוססת על מדע וטכנולוגיה. בשנת 1984 הוא הפך למייסד של המרכז הלאומי לאומנות דיגיטלית ועיצוב באנגליה. מאוחר יותר בשנת 1994 הוא התמנה לפרופסור לאומנות וטכנולוגיה באוניברסיטת מיסיסיפי. 

דיוויד אם בשנות ה - 70 למד ליצור אומנות באקדמיה של פנסילבניה בפילדלפיה. העבודה הראשונה נוצרה בשנת 1975. יצירותיו יצרו מגוון רחב של סימולציות מחשב למטרות שונות הנחשבות כיום לפורצות דרך בטכנולוגיה דיגיטלית. כיום היא אחת מסוגי האמנות הנפוצים בעולם. מבקריה של האמנות הדיגיטלית טוענים כי זוהי אמנות הנוצרת בלחיצת כפתור, בדומה לטענות שהועלו כלפי אמנות הצילום בתחילת דרכה. 

בפועל, יצירה דיגיטלית דורשת כשרון רב, השקעה רבת שנים, מיומנות טכנית ושעות עבודה רבות. היצירות הראשונות בתחום נעשו באמצעות תכנות מחשב והיוצרים היו מתכנתי מחשבים. כיום, בזכות תוכנות כגון אדובי פוטושופ (Adobe Photoshop), קוראל פיינטר (Corel Painter) ומאיה (Maya), העבודה האמנותית נעשתה אינטואיטיבית יותר ונגישה ליוצרים רבים יותר והפופולריות שלה עלתה. 

חלק מהתוכנות שנכתבו לצורך יצירת פריטי אמנות דיגיטלית נכתבו על ידי קבוצת ACiD Productions.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.