אז החלטתם סוף סוף לצאת אל האור עם האמנות שלכם - מעולה!
אין זמן טוב יותר מבדיוק עכשיו כדי להתחיל 

לפני שאתם מקבלים התקף חרדה מההחלטה שקבלתם ומשתבללים בחזרה אל תוך הקונכיה עצרו, שתו כוס מים, תרגעו ותנשמו עמוק. תנו לי לעזור לכם. בואו נלך צעד צעד ונבין קצת יותר מה כדאי לכם לעשות כדי לקדם את היציאה שלכם אל האור ומה סביר להניח שהתהליך ידרוש מכם. בעולם האמנות כמו למעשה בכל אספקט בחיים כדאי להיות מוכנים.

אני יודעת, זה צעד גדול ומשמעותי עבורכם ועבור האמנות שלכם אבל אין לכם ממה לחשוש או לפחד ואין טעם שתכנסו לפאניקה, זיכרו - אתם לא הראשונים שעוברים את התהליך הזה ובטח שלא האחרונים. זה רק עניין של לקבל החלטה ולהתחיל במסע. המסע הזה חשוב והכרחי להתפתחות שלכם כאמנים ולכן תעשו בחכמה אם לא תקלו בו ראש (מצד שני אל תשקעו במרה של רצינות תהומית שתקפיא אתכם). המסע לא הולך להיות קל או קצר, הוא ידרוש מכם אומץ. תצטרכו לגעת שוב ביצירה שלכם אלא שהפעם מכיוון שונה - דרך העיניים של אלה שעתידים לצפות בה.

אז מה חשוב שתדעו כשאתם מגישים הצעה לתערוכת אמנות או מופע?

בגדול, מה שחשוב בהגשה של הצעה לתערוכת אמנות או מופע (לגרליה, מוסד תרבות ואפילו מענק) היא היכולת שלכם כיוצרים "לתקשר" או "לתמלל" באופן ברור ובשפה קוהרנטית את הרעיונות שלכם, כדי שגורם מקצועי יוכל לאמוד נכונה את מי שאתם ואת מה שיצרתם. במילים אחרות, כיוצרים עליכם יהיה עליכם לתרגם את החזותי אל המילולי. ההגשה צריכה להיות מגובשת, לספר על הפוטנציאל והייחודיות של היצירה ולשכנע את הגורם המקצועי לבחור דווקא בכם מבין אמנים רבים אחרים. ההתחלה היא סופר פשוטה - חפשו בגוגל קולות קוראים שרלוונטיים למדית האמנותית שבה אתם עוסקים או אם אתם ציירי או פסלים למשל, הכינו רשימה של גלריות שהייתם רוצים להציג בהן) ויאללה לעבודה.

הנה כמה טיפים שיעשו לכם קצת סדר ויעזרו לכם להתחיל את תהליך ההגשה:

1. תתחילו מוקדם


מתכוננים לכתוב הגשה של הצעה לתערוכת אמנות או מופע? אני מקווה שהתחלתם את כל התהליך הזה מוקדם מספיק ושהמועד האחרון לשליחת החומרים הוא לא בעוד יומיים. בגדול, ההמלצה היא להתחיל לאסוף חומרים ולכתוב את הבקשה של הצעה לתערוכת אמנות מספר שבועות לפני תאריך הדד-ליין והסיבה לכך היא פשוטה.

תשאלו כל יוצר בכל מדיה אמנותית שהיא, כשתגיעו לזמן שבו תנסו להסביר במילים את היצירה האמנותית שלכם הראש יקפיץ אתכם לאינספור מקומות וכיוונים שונים. אתם תצטרכו זמן כדי שכל המידע הזה ישקע קצת, ואז זמן נוסף כדי לקחת את המידע והרעיונות שפתאום צצו שקשורים בו, לאסוף אותם, לבחור מהם את אלה שהכי חשובים, טובים או רלוונטיים להצגת היצירה ואז כמובן להתחיל לגבש ולזקק את הכל לכדי רעיון קוהרנטי אחד ברור ומתומצת.

2. תעשו מחקר

התחלה מוקדמת של כתיבת הצעה לתערוכה תאפשר לכם להגיע אל הרעיון האחד והקוהרנטי שיסביר את היצירה שלכם בצורה הטובה ביותר אבל גם תיתן לכם זמן לבצע מחקר על הגלריה או על המוסד האמנותי שאליו אתם מעוניינים להגיש את ההצעה שלכם. הרי איך תוכלו להסביר לגלריה מדוע היא צריכה לבחור דווקא בעבודות שלכם אם אין לכם מושג לגבי האני מאמין שלה ואתם לא יודעים עליה כלום?

בחרתם גלריה מסוימת? יופי. כעת כנסו לאתר הגלריה ותתרשמו מהתערוכות הקודמות שהציגה ומסגנון האמנים שהגלריה עבדה איתם בעבר. זה יעזור לכם לראות האם האמנות שלכם "תדבר" אליהם ולסגנון שאותו הם מחפשים. יכול להיות שתגלו שהחלל שהם מציעים קטן מידי או חשוך מידי להצגת העבודות שלכם, יכול להיות אפילו שאידיאולוגית תגלו שאתם לא מסכימים עם הבחירות האמנותיות שלהם ואז למה שתרצו להציג שם.

גלריות מסוימות מחפשות עבודות אמנות בסגנון מסוים, ככה זה. אז חבל שתבזבזו זמן יקר בשליחה של הגשת הצעה לתערוכה למקום שלא יקבל אותה. אם ההגשה שלכם להצעה לתערוכה תהיה ברורה ותקח בחשבון את ההיסטוריה של הגלריה אתם למעשה תראו לצוות המקצועי של הגלריה שאתם משקיעים בחזון הקולקטיבי שלהם וזה יכול בהחלט להעלות לכם את הסיכויים לעבור את השלב הראשוני לפחות של הסלקציה. תוכלו אפילו לפנות לאמנים שעבדו עם הגלריה בעבר או עם המוסד כדי להבין טוב יותר מה בדיוק הם מחפשים.

3. קראו בעיון את הוראות ההגשה

זה נשמע מובן מאליו ועדיין - תקראו את הוראות ההגשה כמה וכמה פעמים. אני יכולה לומר לכם כמעט בוודאות מוחלטת שבכל פעם תגלו משהו חדש שלא שמתם אליו לב או לא נתתם לו משמעות. זה חשוב במיוחד אם לגלריה או לארגון שאתם מעוניינים להגיש אליו את יצירת האמנות שלכם יש טופס הרשמה ייעודי ומפורט שעליכם למלא.

תשקיעו את העוד כמה דקות בלקרוא שוב ושוב ואז עוד פעם את הוראות ההגשה. אל תהרסו לעצמכם את הסיכויים להתקבל רק בגלל שצרפתם מסמך בפורמט הלא נכון או שלחתם תמונה אחת יותר מדי. אתם יכולים להגיש הצעה מושלמת אבל אם היא לא תתאים לדרישות הסף או תעמוד בתנאים ובקריטריונים שהוצבו להגשה, הגורמים המקצועיים פשוט יתעלמו ממנה.

4. שימו לב לפורמט שבו צריכה להיות מוגשת ההצעה

כשמדובר בהגשה להצעה של תערוכה באמנות או מופע אין פורמט אחד שמתאים לכולם. כל גלריה, מוסד תרבות או פסטיבל אוהבים לעשות את הדברים בדרך שלהם ולכן ידרשו אלמנטים ייחודיים בהתאם לההעדפות הספציפיות שלהם. ישנן גלריות או מוסדות תרבות שידרשו מכם מסמכים עם המון עמודים בנוסף לצירוף של קבצים בפורמטים שונים בעוד שאחרים יבקשו מכם הצעה מתומצתת באורך של עמוד אחד בלבד. בחלק מהמקרים תתבקשו להגיש עם ההצעה מקטע ביוגרפיה של לא יותר מ 100 מילים בעוד שבמקרים אחרים תתבקשו לצרף קורות חיים מלאים ומפורטים. אל תחפשו אחידות כי לא תמצאו אותה. לכל מקום יהיו את ההוראות שלו ולכן חשוב מאוד שתקראו את הדרישות הספציפיות או תשאלו במידה ואינכם בטוחים.

בחלק מהמקרים פורמט ההגשה יהיה מובנה וברור - להרבה מאוד גלריות יש כבר טופס בקשה קיים שאותו תתבקשו למלא. במקרים אחרים ההגשה תהיה יותר "חופשית" ותאפשר לכם לכלול מידע נוסף בהתאם לשאלות או לדרישות הספציפיות שתתבקשו לעמוד בהם. אם זה המצב, תמיד תקפידו לענות על השאלה ישירות ולכתוב את מה שהתבקשתם. בכל מקרה, שימו לב האם קיימת מגבלת תווים (הרבה פעמים יציינו בכמה מילים אתם יכולים להשתמש).

ישנם מקומות שיבקשו מכם לשלוח את ההצעה כולה בדוא"ל. במקרה הזה הפורמט תלוי בכם ותוכלו "לשחק" עם מבנה ההצעה. תוכלו לשלוח טקסט ארוך וכבד או לכתוב טקסט מתומצת יותר. תמיד תעברו על מה שכתבתם ותוודאו שהטקסט כתוב בבירור ובמסגרת ההגבלות.

5. הציגו את עצמכם ואת העבודה שלכם

השתדלו להימנע משימוש מאסיבי בז'רגון אמנותי ומונחים מסובכים מדי כדי לנסות ולהרשים. הדבר החשוב ביותר הוא שהקורא יבין מהו המסר שאותו אתם מנסים להעביר. כאשר מתייחסים לתוכניות התערוכה בפועל - תהיו ספציפיים. אל תחשבו שלהיות מעורפלים או לא ברורים יעזור לכם באישזהו אופן. הגלריה צריכה לדעת אם התוכניות שלכם והיצירות שלכם מתאימות למרחב שהיא מציעה. אם תהליך ההתקנה דורש אופרציות מסוימות ומיוחדות תפרטו את זה.

6. הגישו תמונות וסרטונים באיכות גבוהה

כשאתם מצרפים תמונות להצעת הגשה לתערוכת אמנות או מופע תמיד תעדיפו איכות על כמות. שימוש בתמונות באיכות גבוהה מראה שאתם אמנים מקצועיים שלוקחים את העיסוק שלהם ואת האמנות שלהם ברצינות. אם אתם תכבדו את העבודה שלכם – גם אתרים יכבדו אותה. זיכרו להשתמש בפורמטים של קבצים נגישים, במיוחד אם יש פורמטים ספציפיים שמצוינים בדרישות או בטופס ההגשה כמו JPG, PNG וכו'.

אם אתם רוצים לעשות את האקסטרה, מתחת לכל תמונה תציינו מספר תמונה, כותרת היצירה, שנת יצירה, מדיום היצירה ואפילו תיאור קצר הכולל את המקום שבו הוצגה אם קיים. במידה ואתם מצרפים תמונות להגשה ולא על המסמך עצמו, וודאו שכל תמונה שמורה בשם היצירה או במספר ומדיום. אם מדובר בהגשה של מופע מחול או תיאטרון ובתמונות יח"צ או תמונות עבור התרשמות אל תשכחו לתת קרדיט לצלם.

מעבר לזה הצעת תערוכת האמנות צריכה להיות אינטיליגנטית, מקצועית ונקייה. חשוב שהאלמנטים החזותיים יהיו איכותיים אבל גם שהטקסט עצמו יהיה קריא וברור. היכן שהעיצוב אינו מצוין עדיף לבחור בגודל טקסט של 11 או 12 בסגנון הגופן של New Times Roman ומרווח שורות של 1.5.

7. אל תשכחו לכלול בהצעה פרטי התקשרות

אל תשכחו לכלול בהצעה את פרטי ההתקשרות שלכם מה שכולל היום גם קישורים לאתר האמן שלכם, לפרופילים של מדיות חברתיות או לקטעי עיתונות שמציגים את תיק העבודות שלכם אם ישנם. נסו בצורה מרומזת לחשוף את הבוחן המקצועי לכמה שיותר מהיצירתיות ומהכישרון שלכם.

8. תעברו על הטקסט ותשפרו אותו

שימרו את כל העותקים שכתבתם להגשה בתיקיה מאורגנת. עם הזמן וככל שתגישו יותר הגשות אתם תשכללו ותשפרו את הטקסט שלכם. אתם תראו. ההתאמה של הטקסט בכל פעם לדרישות ולהצעות השונות שתתבקשו להגיש תגבש אותו ואת הרעיון היצירתי שעומוד מאחורי היצירה שלכם יותר ויותר.

כתיבה של הגשת הצעה לתערוכה דורשת מידה לא מבוטלת של הכנה. תמיד תקחו בחשבון שיקח לכם זמן לארגן תמונות באיכות גבוהה או להפיק וידאו שמציג את קונספט המופע, לחקור קצת על הגלריה, לגבש את הרעיונות שלכם ולהכין את כל המסמכים המילוליים הנדרשים עבור ההגשה. בדיוק בגלל זה טיפ מספר #1 אם אתם זוכרים - תתחילו מוקדם!

9. תהיו סבלניים

גלריות מקבלות מאות הצעות גם כשהן לא מפרסמות קולות קוראים ולכן אל תצפו מהם לתגובה מיידית. נצלו את הזמן שלכם כדי לחפש הזדמנויות אחרות ונוספות להגשה של הצעה לתערוכה בזמן שאתם מחכים. ככל שתשלחו יותר הצעות כך יגדל הסיכוי שתצליחו.

10. לא לוותר ולא להישבר

תהליך הכתיבה של הגשה לתערוכה יכול להיות תובעני. אתם תתקלו בגלריות או במוסדות שידחו את ההצעה שלכם על הסף – אל תתייאשו מזה. תתמידו ותמשיכו לנסות עד שיום אחד תראו את החזון שלכם מתעורר לחיים הופך את כל העבודה הקשה והתובענית לשווה את זה. אם תמשיכו להאמין באמנות שלכם במוקדם או במאוחר גם מישהו אחר יאמין בכם. אם יתמזל מזלכם, הגלריה תשלח לכם משוב או ביקורת בונה שמציינת מהי הסיבה לכך שההצעה שלכם נדחתה. שימו לב למה שהם כותבים ונסו בפעם הבאה לשפר את ההגשה שלכם.

                 זיכרו - טקסט טוב מעצים את המסר של היצירה שלכן! 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.