מדוע קנבס הוא המשטח המועדף על אמנים וצלמים להדפסה

קַנְבָס הוא בד הארוג בצורה גסה ומשמש ליצירת מפרשים, אוהלים, לציפוי סירות קאנו וכדומה. הבד גם פופולרי כמשטח לציור.
מקור המילה "קנבס" במאה ה-13, במילה "canevaz" שבאנגלית עתיקה, או במילה "canevas" שבצרפתית עתיקה. שתיהן נובעות, כנראה, מן המילה "cannapaceus" שפירושה בלטינית וולגארית הוא "עשוי מקנבוס". בד הקנבס המודרני עשוי מכותנה או מפשתן ושונה מבדים כגון ג'ינס באופן האריגה הפשוט שלו (plain weave). בארצות הברית מקובל לדרג בדי קנבס על פי משקלם. ככל שהבד כבד יותר כך מספר הדירוג שלו קטן יותר.


קנבס כבד ציור

 החל מן המאה ה-14 הפך הקנבס למשטח ציור נפוץ לציור בצבע שמן. עד השימוש בקנבס היה נהוג להשתמש בלוחות עץ, שעליהם היה נהוג לצייר בעיקר בצבעי טמפרה. עד המאה ה-16 וה-17 קיבל הקנבס מעמד בכורה באיטליה ובצפון אירופה. בין האמנים המובילים בשימוש בקנבס היו הציירים הונציאנים כגון אנדראה מנטניה (Andrea Mantegna), שהבד היה זמין עבורם בשל היות העיר מעצמה ימית.
לפני הציור נהוג למתוח את בד הקנבס על גבי מסגרת עץ ולמרוח אותו בשכבה של ג'סו. תפקיד הג'סו הוא למנוע מן הצבע לחלחל אל תוך סיבי הבד, דבר שעלול לגרום לריקבון שלהם.

הדפסה על קנבס

הדפסה על קנבס (נקראת גם הדפסת ז'יקלה Giclee printing) היא שיטת הדפסה שהתפתחה בעקבות פיתוח והדפסה על נייר צילום.

תחום ההדפסה על קנבס צבר תאוצה החל משנת 1990 בעקבות ההתקדמות הרבה שחלה בטכנולוגיות ההדפסה ופיתוח המדפסות לציבור הרחב.

מהו קנבס?

קנבס הוא חומר רב תכליתי ששימש במשך מאות שנים בעולם האמנות. הוא עשוי מבד חזק מאד הארוג בצורה גסה, ששימושו המקורי הוא יצירת מפרשי ספינות ואוהלים. לראשונה השתמשו בקנבס למטרות אומנותיות במאה ה-14, עבור ציור בצבעי שמן. את יריעת הקנבס ציפו בחומר מיוחד שנקרא ג'סו (Gesso), שמטרתו היא למנוע מהצבע לחלחל אל תוך סיבי האריג.


                              בתמונה: בד קנבס מתוח על מסגרת עץ

בתקופה האחרונה, הקנבס הפך לפופולרי יותר ויותר בשל העמידות שלו, הרבגוניות שלו והקלות שבה ניתן להדפיס עליו. 

קנבס הוא סוג של בד שעשוי בדרך כלל מכותנה או פשתן. יש לו מרקם מחוספס והוא משמש לעתים קרובות כמשטח לציור או הדפסה. 

קנבס הוא חומר מועדף לאמנות מכיוון שניתן למתוח אותו על מסגרת עץ, ולאפשר את הצגת הגרפיקה ללא צורך במסגרת. המרקם המחוספס של הקנבס גם מוסיף עומק ומרקם ליצירת האמנות. 

כדי להדפיס על קנבס, תזדקק למדפסת איכותית המסוגלת להדפיס על קנבס. חשוב להשתמש במדפסת המיועדת במיוחד להדפסת קנבס כדי להבטיח שהצבעים והפרטים יהיו מדויקים וחדים. לפני ההדפסה חשוב גם להכין את משטח הקנבס על ידי מתיחתו על מסגרת עץ או מריחת ציפוי שיאפשר לדיו להיצמד כמו שצריך. 

הדפסי קנבס הם בחירה פופולרית לעיצוב הבית, מכיוון שניתן להתאים אותם כך שיתאימו לכל סגנון או נושא. הם פופולריים גם בעולם הצילום, שכן הם מאפשרים לצלמים להציג את עבודתם בצורה ייחודית ואמנותית. הדפסי קנבס הם גם עמידים, מה שהופך אותם לאופציה מצוינת עבור אזורים עם תנועה גבוהה או אזורים החשופים לאור השמש.

שימושים

בד קנבס מתוח על מסגרת עץ תחילה היו מדפיסים על קנבס אומנים וציירים אשר היו מעוניינים "לשכפל" את יצירות האומנות שלהם וליצור העתקים למכירה. עם השנים התפתחה התעשייה והציעה את שירותיה לציבור רחב יותר כגון אדריכלים ומהנדסים אשר נדרשו לסקיצות בעותקים רבים. היום נעשה שימוש בהדפסה על קנבס בעיקר למטרות דקורטיביות כגון הדפסת תמונות על קנבס מצילום או העתק של ציור ומכירת המוצר לקהל הרחב למטרות עיצוב הבית וכדומה. עקב קלות השימוש בימינו התפתח טרנד של יצירת מתנות ומזכרות בהדפסה על קנבס.

אמצעי ייצור

המדפסות הראשונות השתמשו בשיטת צבעים דלה יחסית של 4 צבעים.

לאחר שנת 2000 פותחו מדפסות על ידי חברות כגון אפסון ו-HP בעלות יכולות הדפסה מתקדמות ובעלות שילוב של עד 12 גוני צבע - שילוב הנותן תוצאת הדפסה הזהה למקור הצילום.

שיטות הדפסה

השיטות הנפוצות והמקובלות ביותר להדפסה הן שיטות "הסולבנט" וה"פיגמנט".

  • הפיגמנט היא שיטה העושה שימוש בסוג דיו אשר מעניק אפשרות ליצירת מיליוני גוונים ודיוק מקסימלי בהדפסה, אולם החסרון העיקרי לסוג צבע זה שאינו עמיד בתנאי מזג האוויר השונים. עם זאת, בתנאי פנים הדיו הפיגמנטי אינו דוהה עשרות שנים. Epson ו HP מצהירות שהדיו הפיגמנטי שלהן עמיד בין 70 ל 150 שנים נגד דהייה. ניתן להעניק עמידות לתנאי חוץ על ידי ציפוי לכה להגנה לדיו הפיגמנטי. הדיו הפיגמנטי מותאם לשימוש בתנאי פנים בגלל שאינו רעיל והוא על בסיס מים.
  • הסולבנט היא שיטה המשתמשת בסוג צבע על בסיס שמן המותאם לסביבה חיצונית ועמיד בתנאי מזג אויר כגון שמש ולחות. הדפסה בדיו סולבנט, או אקו-סולבנט דוהה לאחר 3 עד 5 שנים. הדיו הסולבנטי או האקו סולבנטי (הידידותי יותר לסביבה) אינם מומלצים לתנאי פנים ועלולים להיות רעילים ומסרטנים בגלל נדיפות ריח הדיו, ולכן לא מומלץ להשתמש בדיו סולבנטי לתנאי פנים.

לסיכום, קנבס הוא חומר רב תכליתי שעמד במבחן הזמן בעולם האמנות. הוא משמש לצביעה, הדפסה ופרסום בשל העמידות, המרקם והרבגוניות שלו. אם אתם מחפשים להדפיס על קנבס, הקפידו להשתמש במדפסת איכותית ולהכין את משטח הקנבס כראוי לקבלת התוצאות הטובות ביותר. עם הרבגוניות והעמידות שלו, קנבס בטוח יישאר בחירה פופולרית עבור אמנים ומפרסמים כאחד.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.